0533 426 05 45

FARUK ÇUBUKÇU BİLGİ TEKNOLOJİLERİ 2018 YILI TANITIM DOKÜMANI

 
FARUK ÇUBUKÇU BİLGİ TEKNOLOJİLERİ
2018 YILI TANITIM DOKÜMANI
www.farukcubukcu.com
info@farukcubukcu.com
0532 636 58 78
 
Faruk Çubukçu, bilgisayar eğitimi ve danışmanlığı konusunda otuz yıldan fazla kurumsal deneyime sahip bilgi teknolojileri uzmanıdır. Ülkemizin ilk Microsoft sertifikalı profesyoneli ve eğitmenlerindendir (Microsoft Certified Trainer). Microsoft’un MCSE ve MCAD sertifikasına dünyada ilk sahip olanlar arasındadır (Early Achiever ve Charter Members).
Ülkemizin büyük şirketleri başta olmak üzere çok sayıda şirket grupları için çeşitli uzmanlık alanlarında; teknik eğitimler, temel ve ileri düzeylerde kullanıcılar için bilgisayar ve Microsoft Office ® eğitimleri vermiş ve danışmanlık yapmıştır.
Kurumsal uygulamalı, özgün ve kompakt içerikleri ve özel kitaplarıyla kurumlar için tasarlanmış eğitimlerinin ülkemizdeki öncüsüdür.
Bilgisayar terimleri sözlüğünden başlayarak, teknik konular ve Office (Excel, Word, Access) programları konusunda çok sayıda kitabı yayınlanmıştır.
Uzmanlık Alanları ve Sertifikaları:
•           Microsoft Sertifikalı Eğitmen (MCT)
•           Microsoft Sertifikalı Sistem Uzmanı (MCITP)
•           Microsoft Sertifikalı Yazılım Uzmanı (MCAP)
•           Microsoft Sertifikalı Veritabanı Uzmanı (MCDBA)
•           CISCO Sertifikalı Ağ Uzmanı (CISCO CCNA)
•           Proje Yönetimi Uzmanı (PMP)
•           Bilgi Güvenliği (Comptia Security+ ve ISO27001 Baş Denetçi)
 
 
Eğitim çok ciddi bir konudur. Deneyimsiz kişi ve kurumlarla çalışıp zamanınızı ve paranızı boşa harcamayın!
˜         Otuz yıldan yakın bir süre kurumsal eğitimlerde “deneyim sahibi” olarak eğitim projenizi başarıyla ve verimli bir şekilde gerçekleştirmeyi amaçlamaktayız.
˜         Konsept ve kalite olarak eğitim ve teknolojiyi en iyi şekilde birleştirdiğimize inanıyoruz. Uzmanlık olarak sadece IT eğitim ve danışmanlık hizmetleri sağlıyoruz.
˜         Katılımcıların gereksinimlerinin tam olarak belirlenmesini sağlıyoruz. (Düzey testleri, görüşmeler, veriler, istenilen çözümler…). Her katılımcıya bir destek bileti veriyoruz. Böylece daha sonra oluşabilecek sorulara da çözümler sağlıyoruz.
˜         Eğitimin sonucunu şansa bırakmıyoruz! - Stajyer eğitmenler, toplama dokümanlar, başka bir yazarın ya da uygun olmayan kitaplar kullanmıyoruz. Birkaç bir şey gösterip “bir kurs alındı” şeklinde ve katılımcıların zaman kaybı yaşamaması için; sistemli bir şekilde – eğitimin planlanması, kurumsal uygulamalar uygun içeriklerimiz, özel kitaplarımız, sınıf ortamı ve diğer gerekli hazırlıklar- bütün detayları düşünüyoruz.
˜         İyi bir planlama yapıyoruz; grupların düzeylerini belirliyoruz. Tarihler ve saatler olarak planlamanıza yardımcı oluyoruz. Katılımcılara, eğitimden önce eğitmeni tanımaları ve konular hakkında bilgi sahibi olmaları için; öğretim yöntemimiz, içeriklerimiz hakkında bilgi sahibi olmasını sağlıyoruz.
˜         Tüm eğitimlerimizde KİTAP, Çalışma dosyaları (DVD), Videolar (DVD) kaynakları veriyoruz.
˜         Katma değer oluşturacak çalışmalar yapıyoruz. Amacımız, iş hayatında/şirketlerde gerekli olacak güncel ve doğru bilgileri, teknikleri ve yetenekleri öğretmektir. Ayrıca işlemleri daha kısa zamanda yapabilecek yetenekleri kazandırmaktır. 
˜         Kanıtlanmış metot ve tekniklerle eğitimi verimli bir şekilde tamamlıyoruz. Grup eğitiminin gerektirdiği motivasyon tekniklerini (yarışmalar, ödüller) uyguluyoruz.
˜         Eğitimin ardından ek çalışma dosyaları (egzersizler, kitaplar, videolar…) ile katılımcıların kendilerini geliştirmesine olanak tanınır.
˜         Yine eğitimin ardından katılımcılar hakkında (başarısına yönelik) bir doküman hazırlanarak kuruma (İK yetkilisine) verilir. Ayrıca istenirse yine bir düzey testi yapılarak ölçümleme yapılır.
˜         Önerimiz: Eğitim sürecinde; gereksinimler, içerik, katılımcılar, eğitmenin deneyimi, eğitim kitabı ve seti gibi konuları gözeterek iyi bir planlama yapmanızdır. “Paranızı ve zamanınızı boşa harcamayın!”
 
Mobil sınıfımız: 10 Laptop (15.6 inç ekran, Windows 8/10, 4 GB RAM, Office 2013/2016 Türkçe ve İngilizce)
   
 
NOT: Excel, Word, PowerPoint, Office 2013, Office 2016 Microsoft şirketinin tescilli markasıdır.
 
 
 
 
 
 
 
 
TEMEL EXCEL
Kurumsal ortamda kullanıcı gereksinimlerini karşılamak üzere; temel hesap tablosu yetenekleri (hesap tabloları, formüller, hesaplamalar ve biçimlemeler) ayrıca temel fonksiyonları, grafikler ve veri analizi konularını içerir.
˜         Excel’in kurumsal ortamda (şirketler) kullanımı için temel oluşturacak hesap tablosu yetenekleri ve denetimlerini kazandırmak.
˜         Excel fonksiyonlara (işlevlere) yönelik temel kullanımları öğrenmek.
˜         Grafiklerin temel kullanımlarını öğrenmek.
˜         Excel’deki veri analizi konularına (filtreleme, sıralama, pivot tablo) yönelik temel kullanımları öğrenmek.
 
˜         Microsoft Excel Programını Tanımak
˜         Excel'de Veri Girişi / Hesap Tablosu
˜         Temel Formüllerin (Fonksiyonların) Kullanımı (Toplama, ortalama, en büyük, en küçük, sayma, vb)
˜         Verileri Düzenlemek
˜         Excel'de Biçimleme ve Koşullu Biçimlendirme (Conditional Formatting) İşlemleri
˜         Excel'de Grafikler
˜         Yazdırma İşlemleri
˜         Fonksiyonlarla Çalışma (Sık kullanılan fonksiyonlar Türkçe ve İngilizce)
Mantıksal fonksiyonlar: IF(EĞER), ETOPLA (SUMIF),
Text (Metin Fonksiyonları: BÜYÜKHARF (UPPER), KÜÇÜKHARF (LOWER), YAZIM.DÜZENİ (PROPER), SOLDAN (LEFT), SAĞDAN (RIGHT), PARÇAAL (MID), BİRLEŞTİR (CONCATENATE), METNEÇEVİR (TEXT)
Tarih Fonksiyonları: GÜN (DAY), AY (MONTH), YIL (YEAR), HAFTASAY (WEEKNUM), TAMİŞGÜNÜ (NETWORKDAYS)
Arama ve Bulma Fonksiyonları: DÜŞEYARA (VLOOKUP)
˜         Filtreleme
˜         Sıralama
˜         Pivot Tablolar
˜         Uygulamalar
     
Yapılacak görüşmelere göre süre, içerik ve uygulamalar değiştirilebilir. Tüm uygulamaları da içeren detaylı içeriğimiz (işlevsel seminer planı) vardır. Bu seminerler ve eğitimler sadece kurumlara özel gruplara (in-house) şeklinde düzenlenmektedir. Excel 2016Türkçe ve İngilizce olarak verilebilmektedir.
Detaylı içerikler ve referanslar için bizi arayınız. Ayrıca eğitmen ile tanışmak, bilgi, deneyim eğitim yeteneğini mutlaka görmek ve bir demo yapması için randevu alınız.
Eğitmenin Youtube üzerindeki videolarını izleyin (http://www.youtube.com/user/farukcubukcu).
Seminer içeriği ve uygulamaları özgün olarak Faruk Çubukçu tarafından hazırlanmıştır. Bütün hakları Faruk Çubukçu’ya aittir. Kopyalarına itibar etmeyiniz. Excel, Microsoft şirketinin tescilli markasıdır.
(Kurumsal Excel, iş süreçlerine yönelik özel bilgi ve deneyimi gerektirir. Stajyer eğitmenler ve kalitesiz eğitim merkezleriyle zamanınızı boşa harcamayınız!)
Detaylı içerikler ve ek bilgiler için bilgi isteyiniz ayrıca http://farukcubukcu.com/sayfa/download adresine bakınız.
 
İLERİ EXCEL
Gelişmiş yetenekleri ve teknikler öğrenmek üzere kurumsal senaryolar üzerine hazırlanmış gelişmiş bir çalışmadır.
˜         Etkin kullanım ve gelişmiş çözümleri sağlayacak teknikleri kazandırmak. 
˜         Bilgi işlemeye (çözüme ve analize) yardımcı olarak yeni beceriler kazandırmak.
˜         Excel fonksiyonlara (işlevlere) yönelik yeni kullanımları geliştirmek. İç ile ve birlikte kullanımları geliştirmek.
˜         Koşullu biçimlendirme, veri doğrulama, sayfa koruma (protection) ve diğer gelişmiş teknikleri kullanmak.
˜         Excel’deki Pivot tablolara yönelik yeni kullanımları geliştirmek
˜         Kaydedilebilir (recordable) makrolar geliştirmek.
 
 
˜         Gerekli Yetenekler: Adresleme: Normal ve sabit ($ işaretli) adresler, İç-dış Referanslar, Alan Adlandırma (Name Define), Sayfa Koruma (protection), Koşullu Biçimlendirme (Conditional Formatting), Veri Doğrulama (Data Validation), Özel Yapıştırma (Paste Special), Özel (Custom) Formatları, Hatalar (Errors)
˜         Gelişmiş Fonksiyonlar; Metin (Text) Fonksiyonları, Mantıksal Fonksiyonlar (EĞER-IF), Arama ve Başvuru Fonksiyonları (DÜŞEYARA-VLOOKUP), Tarih ve Saat Fonksiyonları (GÜN-DAY,AY-MONTH, YIL-YEAR,HAFTASAY-WEEKNUM, İstatistiksel Fonksiyonlar (…), Matematiksel Fonksiyonlar(…)
˜         Veri Analizi; Filtreleme, Sıralama (Sort), Alt Toplamlar (Subtotals), Pivot Tablolar (Pivot Tables)
˜         Makrolar; Makro Kaydetmek, Makro Çalıştırmak
 
     
Yapılacak görüşmelere göre süre, içerik ve uygulamalar değiştirilebilir. Tüm uygulamaları da içeren detaylı içeriğimiz (işlevsel seminer planı) vardır. Bu seminerler ve eğitimler sadece kurumlara özel gruplara (in-house) şeklinde düzenlenmektedir. Excel 2016Türkçe ve İngilizce olarak verilebilmektedir.
Detaylı içerikler ve referanslar için bizi arayınız. Ayrıca eğitmen ile tanışmak, bilgi, deneyim eğitim yeteneğini mutlaka görmek ve bir demo yapması için randevu alınız.
Eğitmenin Youtube üzerindeki videolarını izleyin (http://www.youtube.com/user/farukcubukcu).
Seminer içeriği ve uygulamaları özgün olarak Faruk Çubukçu tarafından hazırlanmıştır. Bütün hakları Faruk Çubukçu’ ya aittir. Kopyalarına itibar etmeyiniz. Excel, Microsoft şirketinin tescilli markasıdır.
(Kurumsal Excel, iş süreçlerine yönelik özel bilgi ve deneyimi gerektirir. Stajyer eğitmenler ve kalitesiz eğitim merkezleriyle zamanınızı boşa harcamayınız!)
Detaylı içerikler ve ek bilgileri http://farukcubukcu.com/sayfa/download adresinden indirebilirsiniz.
 
 
 
EXCEL VBA PROGRAMLAMA
Microsoft Excel üzerinde; VBA (Visual Basic Applications) programlama ortamını kullanarak, daha interaktif, işlemleri otomatik olarak yapabilen ve görsel olarak kontrol edilebilen uygulamalar geliştirilebilir. Hem programlama tarafı hem de görsel formlarıyla Excel’i daha etkin ve özellikle uygulama geliştirmeye yönelik bir kullanımı içeren bir çalışmadır. Katılımcılar yapmak istediklerini komut düğmesinin arkasına yazacakları kodlarla ya da görsel kontrollerin olduğu formlar aracılığıyla yapabilirler.
˜         Excel VBA (Visual Basic Application) ortamını tanımak.
˜         Visual Basic (VBScript) kodlama yapmak.
˜         Sub, Function gibi program yapılarını öğrenmek.
˜         Döngüler, IF ve diğer programlama yapılarını öğrenmek,
˜         Formlar ve formlar üzerindeki kontroller aracılığıyla görsel arabirimler oluşturmak.
˜         Veri girişi, seçim ve diğer işlemleri yapabilen uygulamalar geliştirmek.
˜         Kullanıcı tanımlı fonksiyonlar (user defined functions) geliştirmek.
 
 
˜         Excel VBA e Giriş: VBA Nedir? Programlama Ortamı, VBA Ortamı, VBA Project Elemanları
˜         Temel Kodlama Yetenekleri; Sub ve Function prosedür yapıları, User-defined (kullanıcı tanımlı) fonksiyonlar, Veri Türleri: VB dilinde yer alan veri yapıları ve kullanımları, Değişkenler (Variables): Değişkenlerin ve sabitlerin tanımlanması,  Operatörler: İşlem operatörleri ve kullanımları.
˜         Excel Nesneleriyle Çalışmak; Temel Nesneler, Properties, methods ve Events (FC)
˜         Gelişmiş Kodlama İşlemleri; Koşullu Deyimler: Karar yapıları. If.. Then..Else, Select…Case yapıları, Döngüler (Loop): Do...Loop, While, For...Next,  For Each...Next gibi yapılar, MsgBox deyimi, InputBox deyimi, Formlar (UserForms), Form Tasarımı, Kontroller (TextBox, CheckBox, ComboBox, ListBox, CommandButton, ..), Form Doğrulama, Örnek Uygulama: Veri girişi ve seçimler için formlar tasarlamak.
     
Yapılacak görüşmelere göre süre, içerik ve uygulamalar değiştirilebilir. Tüm uygulamaları da içeren detaylı içeriğimiz (işlevsel seminer planı) vardır. Bu seminerler ve eğitimler sadece kurumlara özel gruplara (in-house) şeklinde düzenlenmektedir. Excel 2016Türkçe ve İngilizce olarak verilebilmektedir.
Detaylı içerikler ve referanslar için bizi arayınız. Ayrıca eğitmen ile tanışmak, bilgi, deneyim eğitim yeteneğini mutlaka görmek ve bir demo yapması için randevu alınız.
Eğitmenin Youtube üzerindeki videolarını izleyin (http://www.youtube.com/user/farukcubukcu).
Seminer içeriği ve uygulamaları özgün olarak Faruk Çubukçu tarafından hazırlanmıştır. Bütün hakları Faruk Çubukçu’ya aittir. Kopyalarına itibar etmeyiniz. Excel, Microsoft şirketinin tescilli markasıdır.
(Kurumsal Excel, iş süreçlerine yönelik özel bilgi ve deneyimi gerektirir. Stajyer eğitmenler ve kalitesiz eğitim merkezleriyle zamanınızı boşa harcamayınız!)
Detaylı içerikler ve ek bilgileri http://farukcubukcu.com/sayfa/download adresinden indirebilirsiniz.
 
 
GELİŞMİŞ FONKSİYON KULLANIMLARI
Özellikle gelişmiş fonksiyon kullanımların öğrenmek üzere kurumsal senaryolar üzerine hazırlanmış gelişmiş bir çalışmadır.
˜         Etkin kullanım ve gelişmiş çözümleri sağlayacak teknikleri kazandırmak. 
˜         Bilgi işlemeye (çözüme ve analize) yardımcı olarak yeni beceriler kazandırmak.
˜         Excel fonksiyonlara (işlevlere) yönelik yeni kullanımları geliştirmek. İç ile ve birlikte kullanımları geliştirmek.
 
 
 
˜         EĞER(IF), VE (AND), YADA (OR), NOT (DEĞİL),
˜         ETOPLA (SUMIF), ÇOKETOPLA (SUMIFS), EĞERSAY (COUNTIF), ÇOKEĞERSAY (COUNTIFS)
˜         DÜŞEYARA(VLOOKUP)
˜         INDIS (INDEX)
˜         KAÇINCI (MATCH)
˜         ELEMAN (CHOOSE)
˜         KAYDIR (OFFSET)
˜         LOOKUP (ARA)
˜         EĞERHATA (IFERROR), EYOKSA (ISNA), EHATALIYSA (ISERROR)
˜         Birlikte / İç İçe Kullanımlar
˜         Diğer Gelişmiş Fonksiyonlar
˜         Dizi fonksiyonları (Array formulas)
˜         Uygulamalar
 
     
Yapılacak görüşmelere göre süre, içerik ve uygulamalar değiştirilebilir. Tüm uygulamaları da içeren detaylı içeriğimiz (işlevsel seminer planı) vardır. Bu seminerler ve eğitimler sadece kurumlara özel gruplara (in-house) şeklinde düzenlenmektedir. Excel 2016Türkçe ve İngilizce olarak verilebilmektedir.
Detaylı içerikler ve referanslar için bizi arayınız. Ayrıca eğitmen ile tanışmak, bilgi, deneyim eğitim yeteneğini mutlaka görmek ve bir demo yapması için randevu alınız.
Eğitmenin Youtube üzerindeki videolarını izleyin (http://www.youtube.com/user/farukcubukcu).
Seminer içeriği ve uygulamaları özgün olarak Faruk Çubukçu tarafından hazırlanmıştır. Bütün hakları Faruk Çubukçu’ya aittir. Kopyalarına itibar etmeyiniz. Excel, Microsoft şirketinin tescilli markasıdır.
(Kurumsal Excel, iş süreçlerine yönelik özel bilgi ve deneyimi gerektirir. Stajyer eğitmenler ve kalitesiz eğitim merkezleriyle zamanınızı boşa harcamayınız!)
Detaylı içerikler ve ek bilgileri http://farukcubukcu.com/sayfa/download adresinden indirebilirsiniz.
 
 
 
DASHBOARD HAZIRLAMA
Şirketlerde yöneticiler, en doğru kararı en kısa sürede verebilmeyi isterler. Doğru bir karar verebilmek için ise “bilgiye” ihtiyaç vardır. Bu bilgi özetlenmiş, güncel ve zamanında üretilebilmelidir. Dashboard’lar bu aşamada veri tablolarından göstergelerin elde edilmesi için kullanılan araçlardır. EXCEL ile DASHBOARD (GÖSTERGE PANELİ) HAZIRLAMA çalışmasında; yöneticilerin gereksinim duyduğu özet bilgiler, özellikle görsel raporlar ve interaktif grafiksel bileşenler aracılığıyla karşılanır.
 
 
˜         Koşullu biçimlendirme (conditional formatting)
˜         Temel Grafikler (sütun, çubuk, çizgi, pasta, halka, radar,…)
˜         Pivot tablo ve pivot grafiklerin oluşturulması
˜         Kontroller (Liste kutusu, onay kutusu, radyo düğmesi, komut düğmesi).
˜         Excel’de dashboard (gösterge paneli) hakkında genel bilgi
˜         Excel’de dashboard (gösterge paneli) uygulaması
˜         Gösterge paneli oluşturma adımları:
˜         Verilerin analizi ve gösterge panelinin belirlenmesi/ Kullanıcı arabiriminin (user interface) hazırlanması
˜         Grafiklerin tasarımı - Varsa dinamik grafik tasarımı
˜         Dinamik yapıya uygun fonksiyonların hazırlanması
˜         Pivot tablo ve pivot grafiklerin oluşturulması
˜         Koşullu biçimlendirmelerin (conditional formatting) hazırlanması
˜         Temel Grafikler (sütun, çubuk, çizgi, pasta, halka, radar,…)
˜         Özel Grafikler; termometre, hız göstergesi, battery)
˜         Kontroller (Liste kutusu, onay kutusu, radyo düğmesi, komut düğmesi).
˜         Etkileşimli grafiklerin oluşturulması
 
     
Yapılacak görüşmelere göre süre, içerik ve uygulamalar değiştirilebilir. Tüm uygulamaları da içeren detaylı içeriğimiz (işlevsel seminer planı) vardır. Bu seminerler ve eğitimler sadece kurumlara özel gruplara (in-house) şeklinde düzenlenmektedir. Excel 2016Türkçe ve İngilizce olarak verilebilmektedir.
Detaylı içerikler ve referanslar için bizi arayınız. Ayrıca eğitmen ile tanışmak, bilgi, deneyim eğitim yeteneğini mutlaka görmek ve bir demo yapması için randevu alınız.
Eğitmenin Youtube üzerindeki videolarını izleyin (http://www.youtube.com/user/farukcubukcu).
Seminer içeriği ve uygulamaları özgün olarak Faruk Çubukçu tarafından hazırlanmıştır. Bütün hakları Faruk Çubukçu’ya aittir. Kopyalarına itibar etmeyiniz. Excel, Microsoft şirketinin tescilli markasıdır.
(Kurumsal Excel, iş süreçlerine yönelik özel bilgi ve deneyimi gerektirir. Stajyer eğitmenler ve kalitesiz eğitim merkezleriyle zamanınızı boşa harcamayınız!)
Detaylı içerikler ve ek bilgileri http://farukcubukcu.com/sayfa/download adresinden indirebilirsiniz.
 
 
PIVOT TABLOLAR 
 
 
Pivot tablo, verilerin istenilen alanları üzerinden toplanarak raporlanmasını sağlayan çok önemli bir araçtır. Kurumsal senaryolar ve örnek sipariş, satış, üretim, insan kaynakları verileri üzerine pivot tabloların oluşturulması ve raporlanması çalışmaları yapılmaktadır.
˜         Etkin kullanım ve gelişmiş çözümleri sağlayacak teknikleri kazandırmak. 
˜         Bilgi işlemeye (çözüme ve analize) yardımcı olarak yeni beceriler kazandırmak.
˜         Excel’deki Pivot tablolara yönelik yeni kullanımları geliştirmek.
˜         Veri Modeli (Data Model) Kullanımını öğrenmek.
 
 
 
˜         Bir Pivot tablonun yapısı, mimarisi
˜         Bir Pivot tablonun oluşturulması adımları
˜         Pivot tablo araçları
˜         Pivot tablo özelliklerinin düzenlenmesi (Seçenekler / Options)
˜         Pivot grafik oluşturulması
˜         Dilimleme (slicing)
˜         Hesaplanmış alan oluşturma
˜         Veri Modeli (Data Model) Kullanımı
˜         Çok sayıda sayfa (sheet) temelli Pivot tablo oluşturma
˜         Uygulamalar
 
      
Yapılacak görüşmelere göre süre, içerik ve uygulamalar değiştirilebilir. Tüm uygulamaları da içeren detaylı içeriğimiz (işlevsel seminer planı) vardır. Bu seminerler ve eğitimler sadece kurumlara özel gruplara (in-house) şeklinde düzenlenmektedir. Excel 2016Türkçe ve İngilizce olarak verilebilmektedir.
Detaylı içerikler ve referanslar için bizi arayınız. Ayrıca eğitmen ile tanışmak, bilgi, deneyim eğitim yeteneğini mutlaka görmek ve bir demo yapması için randevu alınız.
Eğitmenin Youtube üzerindeki videolarını izleyin (http://www.youtube.com/user/farukcubukcu).
Seminer içeriği ve uygulamaları özgün olarak Faruk Çubukçu tarafından hazırlanmıştır. Bütün hakları Faruk Çubukçu’ya aittir. Kopyalarına itibar etmeyiniz. Excel, Microsoft şirketinin tescilli markasıdır.
(Kurumsal Excel, iş süreçlerine yönelik özel bilgi ve deneyimi gerektirir. Stajyer eğitmenler ve kalitesiz eğitim merkezleriyle zamanınızı boşa harcamayınız!)
Detaylı içerikler ve ek bilgileri http://farukcubukcu.com/sayfa/download adresinden indirebilirsiniz.
 
POWER QUERY 
 
 
PowerQuery, adında da anlaşılacağı üzere gelişmiş veri sorgulama ve Pivot tablo aracıdır. Verilerin farklı kaynaklardan (Sql server, Oracle server, ODBC veritabanları,  Microsoft Access, Microsoft Azure Marketplace, Web siteleri, fc-data app, text dosyaları,… ) alınması, aralarında ilişkilerin kurulması ve konsolidasyon işlemleri yapılmasını sağlamaktadır.
 
 
˜         ETL Mantığı
˜         Power Query Arayüzü
˜         Veri Kaynaklarına Erişim (Web siteleri, SQL Server, veritabanları, Excel dosyaları, text dosyaları, klasörler, facebook, vb)
˜         Sorguları (Query)
˜         Sorgu Düzenleme İşlemleri
˜         Veri temizleme işlemleri
˜         Filtreleme
˜         Birleştirme (Merging)
˜         Ekleme (Append)
˜         Sorguları yükleme ve Pivot tablo oluşturma
˜         Uygulamalar
     
Yapılacak görüşmelere göre süre, içerik ve uygulamalar değiştirilebilir. Tüm uygulamaları da içeren detaylı içeriğimiz (işlevsel seminer planı) vardır. Bu seminerler ve eğitimler sadece kurumlara özel gruplara (in-house) şeklinde düzenlenmektedir. Excel 2016Türkçe ve İngilizce olarak verilebilmektedir.
Detaylı içerikler ve referanslar için bizi arayınız. Ayrıca eğitmen ile tanışmak, bilgi, deneyim eğitim yeteneğini mutlaka görmek ve bir demo yapması için randevu alınız.
Eğitmenin Youtube üzerindeki videolarını izleyin (http://www.youtube.com/user/farukcubukcu).
Seminer içeriği ve uygulamaları özgün olarak Faruk Çubukçu tarafından hazırlanmıştır. Bütün hakları Faruk Çubukçu’ya aittir. Kopyalarına itibar etmeyiniz. Excel, Microsoft şirketinin tescilli markasıdır.
(Kurumsal Excel, iş süreçlerine yönelik özel bilgi ve deneyimi gerektirir. Stajyer eğitmenler ve kalitesiz eğitim merkezleriyle zamanınızı boşa harcamayınız!)
Detaylı içerikler ve ek bilgileri http://farukcubukcu.com/sayfa/download adresinden indirebilirsiniz.
 
 
MAKROLAR (KAYDEDİLEN MAKROLAR)
 
Excel’de çoğu kullanıcının karşılaştığı makrolar, rutin işlemlerin otomatik olarak (makrolar aracılığıyla) yapılmasını sağlar. Makro oluşturmada, yapılan işlemler adım adım kaydedilir. Kaydedilen bu adımlar farklı veriler üzerinde çalıştırarak bir sonraki benzer bir işlemin otomatik olarak yapılması sağlanır.
˜         Sürekli yapılan işlemler için kaydedilen (recorded) Makrolar geliştirmek
˜         Makroları çalıştırmak – çeşitli çalıştırma şekillerini öğrenmek
˜         Makro kodlarını incelemek/makro kodlarını değiştirmek
˜         Farklı senaryolar üzerinde çeşitli makro çözümleri geliştirmek ve uygulamak
 
 
˜         Makroların amacı ve Makro kaydetme mantığı
˜         Bir makro kaydetmek – kaydetme adımları
˜         Makro kaydetme seçenekleri – çalışma kitabı ve diğer kaydetme yerleri.
˜         Makroyu çalıştırmak – çalıştırma seçenekleri – Araç çubuğu, kısayol tuşları, grafik          nesneleri ve komut düğmeleri. Makro güvenliği düzenlemeleri.
˜         Makro kodlarını incelemek – makro kodları düzenleme ortamını (VB Editor, FC Editor) tanımak. Veri alanının değiştirilmesi teknikleri.
˜         Göreceli Başvuru (absolute reference) ile kaydedilen makrolar.
˜         Personel.xlsb kullanımı
˜         Makroların Add-In olarak kaydı ve taşınması.
˜         Uygulamalar: Farklı senaryolar içinde ve farklı örnek veriler üzerinde makrolar geliştirmek ve farklı çalıştırma şekilleriyle çalıştırmak:
     
Yapılacak görüşmelere göre süre, içerik ve uygulamalar değiştirilebilir. Tüm uygulamaları da içeren detaylı içeriğimiz (işlevsel seminer planı) vardır. Bu seminerler ve eğitimler sadece kurumlara özel gruplara (in-house) şeklinde düzenlenmektedir. Excel 2016Türkçe ve İngilizce olarak verilebilmektedir.
Detaylı içerikler ve referanslar için bizi arayınız. Ayrıca eğitmen ile tanışmak, bilgi, deneyim eğitim yeteneğini mutlaka görmek ve bir demo yapması için randevu alınız.
Eğitmenin Youtube üzerindeki videolarını izleyin (http://www.youtube.com/user/farukcubukcu).
Seminer içeriği ve uygulamaları özgün olarak Faruk Çubukçu tarafından hazırlanmıştır. Bütün hakları Faruk Çubukçu’ya aittir. Kopyalarına itibar etmeyiniz. Excel, Microsoft şirketinin tescilli markasıdır.
(Kurumsal Excel, iş süreçlerine yönelik özel bilgi ve deneyimi gerektirir. Stajyer eğitmenler ve kalitesiz eğitim merkezleriyle zamanınızı boşa harcamayınız!)
Detaylı içerikler ve ek bilgileri http://farukcubukcu.com/sayfa/download adresinden indirebilirsiniz.
 
FİNANSAL MATEMATİK
Microsoft Excel ®, iş hayatında karşılaşılan birçok finansal problemin çözümünde kullanılan yaygın araçlardan birisidir. Finansal fonksiyonlar aracılığıyla şirketlerin doğru ve kârlı kararlar vermesi sağlanır. “EXCEL ile Finans” konusunda hazırladığımız çalışmada Finansal Matematik, faiz, taksit, ödemeler, yatırımların değerlendirilmesi gibi konuları içerir.
 
 
˜         Finansal Fonksiyonlar
˜         Paranın Zaman Değeri
˜         Basit faiz ve Bileşik faiz hesaplamaları.
˜         Nominal ve Efektif Faiz/Reel Faiz örnekleri.
˜         İskonto Hesapları
˜         Anüitenin gelecek değeri hesaplamaları
˜         Kredi Hesaplamaları, Ödemeler, faiz ve taksit sayıları, Bugünkü değer hesaplamaları (DEVRESEL_ÖDEME (PMT), ANA_PARA_ÖDEMESİ(PPMT), FAİZ_TUTARI (IPMT), BD (PV), GD (FV), NBD (NPV), İÇ_VERİM_ORANI (IRR), TAKSİT_SAYISI (NPER) , FAİZ_ORANI (RATE), GDPROGRAM (FVSCHEDULE), ETKİN (EFFECT)
˜         Sermaye ve Yatırım Proje Değerleme (Nakit Hareketlerinin Zaman Değeri ve Yatırım Projelerinin Değerlendirilmesi, Net Şimdiki Değer (NBD), NPV - İç Verim Oranı Hesaplamaları (İÇ_VERİM_ORANI), IRR
˜         Durum Çözümlemesi (What-If Analysis) Araçlarını Kullanmak; Hedef Ara (Goal Seek) Uygulaması, Veri Tablosu (Data Table), Çözücü (Solver)
˜         UYGULAMALAR; Faiz/İskonto, vade ve benzeri finansal hesaplamalar,
˜         Kredi geri ödeme tablosunun oluşturulması (Anapara, Faiz, KKDF ve BSMV hesaplanması), Nakit Akış Analizleri ve Yatırım Proje Değerlendirme - Net Bugünkü Değer (Net Present Value) / İç Verim Oranı (Internal Rate of Return -
˜         Vade Farkı ve Ortalama Vade Hesaplamaları, Grafiksel analizler.
     
Yapılacak görüşmelere göre süre, içerik ve uygulamalar değiştirilebilir. Tüm uygulamaları da içeren detaylı içeriğimiz (işlevsel seminer planı) vardır. Bu seminerler ve eğitimler sadece kurumlara özel gruplara (in-house) şeklinde düzenlenmektedir. Excel 2016Türkçe ve İngilizce olarak verilebilmektedir.
Detaylı içerikler ve referanslar için bizi arayınız. Ayrıca eğitmen ile tanışmak, bilgi, deneyim eğitim yeteneğini mutlaka görmek ve bir demo yapması için randevu alınız.
Eğitmenin Youtube üzerindeki videolarını izleyin (http://www.youtube.com/user/farukcubukcu).
Seminer içeriği ve uygulamaları özgün olarak Faruk Çubukçu tarafından hazırlanmıştır. Bütün hakları Faruk Çubukçu’ya aittir. Kopyalarına itibar etmeyiniz. Excel, Microsoft şirketinin tescilli markasıdır.
(Kurumsal Excel, iş süreçlerine yönelik özel bilgi ve deneyimi gerektirir. Stajyer eğitmenler ve kalitesiz eğitim merkezleriyle zamanınızı boşa harcamayınız!)
Detaylı içerikler ve ek bilgileri http://farukcubukcu.com/sayfa/download adresinden indirebilirsiniz.
 
 
EXCEL ile İSTATİSTİK 
 
 
Excel’in istatistiksel fonksiyonlarını ve araçlarını kullanarak - kurumsal senaryolar üzerine hazırlanmış gelişmiş bir çalışmadır.
 
 
 
˜         Temel İstatistik Kavramları
˜         Excel’in İstatistiğe Yönelik Özellikleri; Anova, Korelasyon, Kovaryans, Tanımlayıcı İstatistik, Üstel Düzeltme, F Sınaması: Varyanslar İçin İki Örnek, Fourier Çözümlemesi, Histogram, Hareketli Ortalama, Rastgele Sayı Üretimi, Derece ve Yüzdebirlik, Regresyon, Örnekleme, t Sınaması, z Sınaması
˜         İstatistiksel Fonksiyonlar- Mod, medyan, standart sapma Hesaplamaları
˜         Pareto Analizi
˜         Dağılımlar
˜         Olasılık Hesaplamaları
˜         İlişkiler, Korelasyon ve Regresyon
˜         Varyans Analizi
˜         Grafikler (XY ve diğer türler)
˜         Uygulamalar; Ortalama, olasılık, dağılımlar, histogram, pareto analizi. Standart sapma, örnekleme, korelasyon, regresyon, testler ve diğer konularda uygulamalar yapılır. 
 
     
Yapılacak görüşmelere göre süre, içerik ve uygulamalar değiştirilebilir. Tüm uygulamaları da içeren detaylı içeriğimiz (işlevsel seminer planı) vardır. Bu seminerler ve eğitimler sadece kurumlara özel gruplara (in-house) şeklinde düzenlenmektedir. Excel 2016Türkçe ve İngilizce olarak verilebilmektedir.
Detaylı içerikler ve referanslar için bizi arayınız. Ayrıca eğitmen ile tanışmak, bilgi, deneyim eğitim yeteneğini mutlaka görmek ve bir demo yapması için randevu alınız.
Eğitmenin Youtube üzerindeki videolarını izleyin (http://www.youtube.com/user/farukcubukcu).
Seminer içeriği ve uygulamaları özgün olarak Faruk Çubukçu tarafından hazırlanmıştır. Bütün hakları Faruk Çubukçu’ya aittir. Kopyalarına itibar etmeyiniz. Excel, Microsoft şirketinin tescilli markasıdır.
(Kurumsal Excel, iş süreçlerine yönelik özel bilgi ve deneyimi gerektirir. Stajyer eğitmenler ve kalitesiz eğitim merkezleriyle zamanınızı boşa harcamayınız!)
Detaylı içerikler ve ek bilgileri http://farukcubukcu.com/sayfa/download adresinden indirebilirsiniz.
 
 
 
 
 
 
Kurumsal Excel seminerleri ve uygulama çözümleri alanlarındaki deneyimlerimizi geliştirdik; video dersleri ve destek hizmetleri için yeni bir site ile sizlere sunduk.
www.excelci.com, kurumsal kullanıcıların Microsoft Excel®'i etkin bir şekilde kullanmalarını sağlayacak; teknikler, yetenekler ve çözümler içeren videolar ve destek hizmetleri içeren bir sitedir.
Muhasebe, finans, satış-pazarlama ve insan kaynakları gibi alanlarda; düzeylere ve konulara göre sınıflandırılmış bin civarında videomuz var.
Ortalama 10 dk süreli video dosyalarının uygulama dosyaları da indirilebilmektedir.
Video kategorileri:
•             İleri Düzey Videolar
•             Finansal Uygulamalar
•             İstatistik Uygulamalar
•             Makrolar
•             VBA Uygulamaları
 
 
www.excelci.com 
 
PROJE YÖNETİMİ
Proje yönetimi, projelerin insan gücü, malzeme, bütçe ve zaman kısıtlamalarını en iyi şekilde yönetmeyi amaçlayan bir alan olarak artık kendini kanıtlamıştır. Proje yönetimi metot ve teknikleriyle işlerin en kısa sürede, en az maliyetle ve en yüksek kalitede yapılması sağlanır.
Proje yönetimi seminerimiz; şirketlerin kendi çalışma alanlarına uygun projeleri geliştirmelerini ve en iyi şekilde yönetmelerini sağlamak üzere temel bilgileri, kavramları, ilgili süreçleri ve örnek olay (case study) çalışmalarıyla proje yönetimi metodolojisini açıklamayı ve uygulamayı amaçlamaktadır. (Proje yönetimi metodu olarak PMI (Project Management Institute) standartları benimsenmiştir)
 
 
MODÜL 1: PROJE YÖNETİMİ TEMEL METOT ve TEKNİKLERİ (1 gün)
˜         Proje Yönetimi Temel Kavramları
˜         Proje Yönetimi Organizasyonu
˜         Proje Yönetimi Süreçleri
˜         Planlama Süreçleri
˜         Projenin Yürütülmesi
˜         Projenin İzlenmesi
˜         Projenin Kapatılması
MODÜL 2: MS PROJECT UYGULAMALARI (2 gün)
˜         Bir Proje Dosyasının Oluşturulması; Görevlerin/aktivitelerin girilmesi, özet görevlerin oluşturulması, görevlerin zamanlarının ayarlanması, görevler arasındaki ilişkilerin düzenlenmesi. Örnek senaryo çalışması/uygulamaları.
˜         Düzenleme ve Formatlama İşlemleri; Kritik patikanın bulunması vb. işlemler. Çeşitli formatlama işlemleri. Görünümleri kullanmak. Work Breakdown Structure oluşturulması. Örnek senaryo çalışması/uygulamaları.
˜         Kaynak Yönetimi; Farklı kaynak türlerinin tanımlanması. Farklı kaynak kullanım şekillerinin düzenlenmesi. Kaynakların görevlere atanması. Kaynak ataması işleminde ayarlamalar. Örnek senaryo çalışması/uygulamaları.
˜         Takvim Kullanımı; Takvim düzenlemeleri. Özel takvim tanımlanması. Örnek senaryo çalışması/uygulamaları.
˜         Kısıtlamalar (Constraints); Kısıtlamaların tanımlanması ve uygulanması. Örnek senaryo çalışması/uygulamaları.
˜         İlerleme (Tracking) İşlemleri; “Baseline” kavramı. Baseline tanımlanması. Projenin ve görevlerin ilerletilmesi/güncellenmesi. Örnek senaryo çalışması/uygulamaları.
˜         Filtreleme ve Raporlama İşlemleri; Çeşitli görünüm ve raporların alınması. Örnek senaryo çalışması/uygulamaları.
˜         Birden Çok Proje İle Çalışmak; Birden çok proje dosyasının bir proje içinde toplanması. Kaynak havuzu tanımlamaları. Örnek senaryo çalışması/uygulamaları.
 
     
Yapılacak görüşmelere göre süre, içerik ve uygulamalar değiştirilebilir. Tüm uygulamaları da içeren detaylı içeriğimiz (işlevsel seminer planı) vardır. Bu seminerler ve eğitimler sadece kurumlara özel gruplara (in-house) şeklinde düzenlenmektedir. Excel 2016Türkçe ve İngilizce olarak verilebilmektedir.
Detaylı içerikler ve referanslar için bizi arayınız. Ayrıca eğitmen ile tanışmak, bilgi, deneyim eğitim yeteneğini mutlaka görmek ve bir demo yapması için randevu alınız.
Eğitmenin Youtube üzerindeki videolarını izleyin (http://www.youtube.com/user/farukcubukcu).
Seminer içeriği ve uygulamaları özgün olarak Faruk Çubukçu tarafından hazırlanmıştır. Bütün hakları Faruk Çubukçu’ya aittir. Kopyalarına itibar etmeyiniz. Excel, Microsoft şirketinin tescilli markasıdır.
(Kurumsal Excel, iş süreçlerine yönelik özel bilgi ve deneyimi gerektirir. Stajyer eğitmenler ve kalitesiz eğitim merkezleriyle zamanınızı boşa harcamayınız!)
Detaylı içerikler ve ek bilgileri http://farukcubukcu.com/sayfa/download adresinden indirebilirsiniz.
 
 
 
ISO 27001
 
ISO 27001, Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi standartlarının tanıtılması ve standarda uygun yönetim sistemi BGYS’yi kurmak isteyen kuruluşların yapacağı çalışmaları açıklamak ve uygulama pratikleri kazandıran bir seminerdir.
 
˜         ISO 27001:2013 - BGYS’nin belgelendirme esaslarına uygun olarak nasıl kurulacağı ve uygulanacağı hakkında temel bilgi vermek.
˜         ISO 27001:2013 Standardının içeriğini açıklamak. Ana maddeleri ve Ek maddeleri yorumlamak.
˜         Varlık envanterini oluşturmak.
˜         Risk analizi yapmak
˜         Gerekli alt yapı ve dokümanları açıklamak.
˜         Denetim (tetkik) hakkında bilgi vermek.
˜         Dokümantasyon çalışması yapmak
 
 
     
Yapılacak görüşmelere göre süre, içerik ve uygulamalar değiştirilebilir. Tüm uygulamaları da içeren detaylı içeriğimiz (işlevsel seminer planı) vardır. Bu seminerler ve eğitimler sadece kurumlara özel gruplara (in-house) şeklinde düzenlenmektedir
Eğitmenin Youtube üzerindeki videolarını izleyin (http://www.youtube.com/user/farukcubukcu).
Seminer içeriği ve uygulamaları özgün olarak Faruk Çubukçu tarafından hazırlanmıştır. Bütün hakları Faruk Çubukçu’ya aittir. Kopyalarına itibar etmeyiniz. Stajyer eğitmenler ve kalitesiz eğitim merkezleriyle zamanınızı boşa harcamayınız!)
Detaylı içerikler ve ek bilgileri http://farukcubukcu.com/sayfa/download adresinden indirebilirsiniz.
 
 
 
 
Microsoft Office ® - PowerPoint, Word, Access gibi programların uygulamalı kullanımları için, ayrıca SQL sorgulama ve diğer bilişim konularında eğitim ve seminer talepleri için bizi arayınız.
 
 
 
 
Faruk Çubukçu Bilgi Teknolojileri Danışmanlık, Yayıncılık ve Seminer Hizmetleri
Tel: 0532 636 58 78  |    Email:  info@farukcubukcu.com 
 
www.farukcubukcu.com
 
 

Diğer Yazılar