0533 426 05 45

Kurumsal_Uygulamalı_Microsoft Excel_Kitabı_Faruk_Çubukçu_ ÖNSÖZ

 ÖNSÖZ
 
Bilgi çağında yaşıyoruz, şüphesiz herkesin bilgisayar kullanması gerekiyor; Internet’e erişmek, elektronik posta göndermek, metin yazmak, hesap yapmak, randevuları takip etmek ve daha birçok alanda kişisel ve kurumsal ihtiyaçları karşılamak için. Diğer yandan şirketleri ve kurumları düşünürseniz, “bilgisayar” ve “yazılım” olmadan çalışmaları söz konusu bile değil. Müşterileriyle iletişim kuracak, muhasebe işlemlerini yapacak, finansal hesaplamaları yapacak, satışlarıyla ilgili rakamları takip edecek, stoklarını takip edecek, gelirlerini/giderlerini hesaplayacak, listeler hazırlayacak, raporlar hazırlayacak ve verileri analiz edip (değerlendirip) karar verecekler.
Sanki Microsoft Excel’e duyulan ihtiyacı tarif ettik, değil mi?
Bilgisayar dünyasında – yazılım devi Microsoft’u biliyoruz. Microsoft’un en çok kullanılan yazılımı, hiç şüphesiz Microsoft Windows ve Microsoft Office’dir. Ülkemizde de yaygın olarak kullanılan bu yazılımların temel amacı, verileri işlemek ve verimli bir kurumsal ortamı sağlamaktır.
Microsoft Office® içinde yer alan Microsoft Excel®, hesaplamaya, veri işlemeye ve veri analizine yönelik olarak kullanılan çok yaygın bir programdır. Özellikle şirketlerde –finans, muhasebe işlerinde, idari işler, insan kaynakları, satış ve üretim bölümlerinde kullanılır. Yüzlerce fonksiyonu, aracı ve veri işleyecek yeteneği vardır.
Uzun yıllar bilgisayar eğitimi ve danışmanlığı işi yapan birisi olarak; şirketlerde yaptığım çalışmalarda “Excel bizim her şeyimiz…” şeklinde ifadelerle çok sık karşılaştığımı belirtmek isterim. Bu anlamda şirketlerde birçok işin Excel’le yapıldığı doğru, ancak ne kadar verimli kullanılıyor? Hesap tablolarını doğru düzenlemek, doğru hazırlamak, yine aynı şekilde formülleri ve fonksiyonları doğru şekilde kullanmak konusunda her zaman eksikler olduğunu gördüm. Ayrıca verileri doğru bir şekilde işlemek, raporlamak ve analiz etmek için de Excel’i etkin bir şekilde kullanmak gerektiğini düşünüyorum. Bu anlamda genel olarak hesap tablosu mantığını ve Excel yeteneklerini kullanarak verileri işlemeyi içerecek şekilde bilgilerimi uygulamalı olarak sizlere ulaştırmayı amaçladım.
Excel çalışmalarını – Excel seminerleri, Excel kitapları ve videolar olarak yeni bir konsept içinde; “Faruk Çubukçu Excel Akademi” olarak düzenledim. Ayrıca www.excelci.com sitesinde yer alan binden fazla video ile de bu konuda daha verimli ve bilinçli çalışmak isteyenlere hizmet ediyorum.
Yararlı olması dileğiyle,
 
Faruk Çubukçu
İzmir, Ağustos 2018

Diğer Yazılar