0533 426 05 45

Temel-Konu 3.3: Formül Girişi (Dört İşlem)

 Hücrelere sabit değerlerin yanı sıra formül girişi de yapılabilir. Formüller ve fonksiyonlar Excel’in en önemli ve güçlü özelliğidir. Bu sayede veriler üzerinde işlemler yapılır.
Formül girilen hücrenin değeri diğer hücreler üzerinde yapılacak işlemle elde edilir. Örneğin bir hücreye, diğer iki hücrenin toplamının ya da çarpımının konulması gibi.
Formül girişi - Faturada Adet ile Fiyat’ın çarpımıyla Tutar’ın elde edilmesi.
Bu anlamda Excel’de hücreye girilecek verileri, sabit değerler ve formül olarak da ayırmak mümkün olmaktadır. Sabit değerler, hücrelere girilen sayı ve metin verileri ifade ederken formüller veriler üzerinde bir aritmetik işlemi ya da Excel fonksiyonlarıyla yapılan diğer bir işlemi ifade eder.
Hücreye formül girişi yapabilmek için giriş işlemine = işaretiyle başlanır ve formül yazılır. Formül hücreler arasındaki bir aritmetik işlemi tanımlar.
= A1 + A2
Yukarıda A1 ile A2 hücresi toplanmaktadır. Bu formül muhtemelen başka bir hücrede (A3) yazılmıştır. 

Formül girişinin ardından ENTER ya da CTRL+ENTER tuşlarına basılır. 

www.excelci.com
Excel’de mükemmel olmak için.
Yüzlerce Video, Slayt ve Çalışma Dosyası, Kurumsal Excel Çözümleri, Sorularınız için Destek Hizmeti, Temel ve İleri düzeyde ayrıca Finans, İstatistik, Makro ve VBA konularında hazırlanmış detaylı uygulamalar.

Diğer Yazılar