0533 426 05 45

Temel-Konu 4.7: Veri Doğrulama (Data Validation)

 Veri doğrulama özellikle girilen verinin kontrol edilmesini sağlayan olanaklar sağlar. Örneğin girilen sayıların 1 ila 100 arasında olması gibi. Benzer şekilde verilerin sayısal olması, metin olması ya da girilen bir tarih verisinin “bugün ya da daha ileri bir tarih olması” gibi kurallar düzenlenebilir.

Veri doğrulamanın sağladığı diğer bir olanak da mesaj (uyarı) sistemidir. Veri girilecek hücreye gelindiğinde bir mesaj kutusu ile bilgi verebilir. Benzer şekilde girilen veri, veri doğrulama düzenlemelerine aykırı olması durumunda hata mesajı verebilir. Böylece doğru veri girişi sağlanmış olur.
 
Bunların dışında veri doğrulama, veri girişi sırasında liste kutusu (açılan kutu ya da combo box) kullanımını da sağlar. Liste kutusunun verisi, girilen sabit verilerden ya da diğer sayfadan gelen verilerden oluşabilir. 

www.excelci.com
Excel’de mükemmel olmak için.
Yüzlerce Video, Slayt ve Çalışma Dosyası, Kurumsal Excel Çözümleri, Sorularınız için Destek Hizmeti, Temel ve İleri düzeyde ayrıca Finans, İstatistik, Makro ve VBA konularında hazırlanmış detaylı uygulamalar.

Diğer Yazılar