0533 426 05 45

İleri-Konu 1.9: Veri Doğrulama (Data Validation)

 Veri doğrulama, Excel tabloları üzerinde özellikle girilen verinin kontrol edilmesini sağlayan olanaklar sağlar. Örneğin girilen sayıların 1 ila 100 arasında olması gibi. Benzer şekilde verilerin sayı olması, metin olması ya da girilen bir tarih verisinin “bugün ya da daha ileri bir tarih olması” gibi kurallar düzenlenebilir.

Veri doğrulama sistemi içinde girilecek veri türleri:
Sayılar (Numbers):Tamsayı ya da onlu sayıların girişi kontrol altına alınabilir. Minimum ve maksimum değerler düzenlenebilir. Bir değerden büyük ya da küçük olması ya da iki değer arasında olması sağlanır.
Tarih ve Saat (Dates and times): Tarih ve saat bilgi girişi sağlanır. Minimum ve maksimum değerler düzenlenebilir. Bir değerden büyük ya da küçük olması ya da iki değer arasında olması sağlanır.
 
Liste (List): Sabit olarak girilen bir sayfadan ya da bir tanımlanmış bir alandan alınan liste değerlerinin kullanılmasını sağlar. Örneğin il adlarını girmek yerine listeden seçilerek girilmesini sağlar. 

www.excelci.com
Excel’de mükemmel olmak için.
Yüzlerce Video, Slayt ve Çalışma Dosyası, Kurumsal Excel Çözümleri, Sorularınız için Destek Hizmeti, Temel ve İleri düzeyde ayrıca Finans, İstatistik, Makro ve VBA konularında hazırlanmış detaylı uygulamalar.


 

Diğer Yazılar