0533 426 05 45

İleri-Konu 3.2: İç İçe Olarak Yazılan EĞER (IF) Fonksiyonu

 Bir mantıksal sınamaya (koşul) göre işlemleri yerine getiren EĞER (IF) fonksiyonunun kullanımında tek bir EĞER (IF) fonksiyonu yeterli olabilir. Ancak mantıksal ifadelerin çok sayıda ve birbiriyle ilişkili olması söz konusu olabilir. Bu durumda tek bir sınama ve iki alternatif işlemi değerlendirmek sorunun çözümü için yeterli olmaz. İşte bu durumunda çok sayıda EĞER (IF) deyiminin bir arada (iç içe) yazılması gerekir.
“İç içe” ya da birlikte olarak adlandıracağımız bu kullanım şeklini bu konuda incelemeye çalışalım: Yukarıdaki konularda tek bir sınamalı örneklerde: “Ücret 3000 TL’den büyük mü?” gibi bir sınamayla çözülecek EĞER (IF) sorularıyla karşılaştık. Ancak sınama işlemi bir tane değil de “Ücret üç binden küçükse %10 kesinti, ücret on binden küçükse %20…” gibi farklı ve çok sayıda seçenekle devam ederse, diğer bir deyişle “kesintiler” gibi dilimler halinde ya da bağımsız olarak çok sayıda koşul olduğunda ne olacak? Bu durumda EĞER (IF) fonksiyonunun içinde diğer bir ya da daha çok EĞER (IF) fonksiyonunun yer alması gerekir. Böylece çok sayıda EĞER (IF) yapısı ortaya çıkar. 

www.excelci.com
Excel’de mükemmel olmak için.
Yüzlerce Video, Slayt ve Çalışma Dosyası, Kurumsal Excel Çözümleri, Sorularınız için Destek Hizmeti, Temel ve İleri düzeyde ayrıca Finans, İstatistik, Makro ve VBA konularında hazırlanmış detaylı uygulamalar.

Diğer Yazılar