0533 426 05 45

İleri-Konu 5.2.1: Düşeyara (Vlookup) Fonksiyonunun Farklı Kullanım Şekilleri

 Düşeyara (vlookup) fonksiyonunun değişik kullanım teknikleri (yapıları) vardır:
1. Tam karşılığının (tam eşleşme) bulunması senaryosu: Tipik kullanımdır. Aynı sayfa üzerinde ya da farklı veri sayfaları arasında verinin ilişkili olan karşılığını “tam karşılığı” olarak bulmayı sağlar. 
2. Yakın karşılığının (yakın eşleşme) bulunması senaryosu: Aynı sayfa üzerinde ya da farklı veri sayfaları arasında verinin ilişkili olan karşılığını “yakın eşleşme” olarak bulmak. İngilizce sürümlerde “closest match” olarak bilinen bu uygulama, tam karşılığı değil de yakın bir değeri bulup getirmeyi amaçlar. 
3. Joker karakter (*) ile içinde geçen karakterlere göre arama senaryosu: Eğersay (countif) ve diğer bazı fonksiyonlarda olduğu gibi düşeyara (vlookup) fonksiyonu da aranacak verinin tam bir kelime olarak değil de yıldız ile belirtilerek içinde geçen karakterlere göre aranmasını sağlar. *FA* içinde FA geçen kelimelerden yola çıkarak FARUK kelimesinin bulunması gibi. 
4. Hata kontrolünün yapıldığı senaryo (1): Düşeyara (Vlookup) fonksiyonu, aranan bir değerin ilişkili verisini (karşılığını) bulur getirir. Ancak bu bulma işlemi gerçekleşmezse #YOK (İngilizcesi #N/A) hatası verilir. İşte bu durumu kontrol etmek ve “… bulunamadı” gibi bir mesaj vermek için EĞERHATA (IFERROR) fonksiyonu kullanılır. EĞERHATA fonksiyonu DÜŞEYARA fonksiyonunu içine alır ve hata durumunu kontrol eder.
5. Hata kontrolünün yapıldığı diğer bir senaryo (2): Düşeyara (Vlookup) fonksiyonu, aranan bir değerin ilişkili verisini (karşılığını) bulur getirir. Ancak bu bulma işlemi gerçekleşmezse #YOK (İngilizcesi #N/A) hatası verilir. İ
6. İki listeyi karşılaştırma senaryosu: “Düşeyarama” işlemiyle çözümler sağlanan bir diğer durum da iki listenin karşılaştırılmasıdır. Ö
7. KAÇINCI (MATCH) fonksiyonuyla (iki boyutlu) kullanım senaryosu: Düşeyara (Vlookup) fonksiyonunun kullanımında aranan değer ve aranacak tablo alanı belirtildikten sonra “sütun_indis_sayısı” diye bir değer girilir. Bu değer hangi sütundan verinin geleceğini belirten 1,2 ya da 3 gibi bir tam sayıdır. İşte Kaçıncı (Match) fonksiyonu, gereksinimlere göre hangi sütuna gidileceğini dinamik olarak belirlemeyi sağlayan bir kullanımdır. 

Bunun gibi en az 20 değişik kullanım şekimiz vardır: 

www.excelci.com
Excel’de mükemmel olmak için.
Yüzlerce Video, Slayt ve Çalışma Dosyası, Kurumsal Excel Çözümleri, Sorularınız için Destek Hizmeti, Temel ve İleri düzeyde ayrıca Finans, İstatistik, Makro ve VBA konularında hazırlanmış detaylı uygulamalar.


 
 

Diğer Yazılar