0533 426 05 45

İleri-Konu 5.2.7: KAÇINCI (MATCH) fonksiyonuyla (iki boyutlu) kullanım senaryosu

 Düşeyara (Vlookup) fonksiyonunun kullanımında aranan değer ve aranacak tablo alanı belirtildikten sonra “sütun_indis_sayısı” diye bir değer girilir. Bu bilgi, aranan verinin bakılacak veri tablosunun hangi sütundan geleceğini belirten 1,2 ya da 3 gibi bir tamsayıdır.
İşte Kaçıncı (Match) fonksiyonu ile yapılacak bir birlikte kullanımla DÜŞEYARA’nın hangi sütundan veri getireceği dinamik olarak hesaplanır. Böyle bir kurguyla; DÜŞEYARA fonksiyonu tarihe göre farklı değerleri ya da türe göre farklı değerleri getirebilir.

 KAÇINCI (İngilizce kullanımıyla MATCH) fonksiyonu bir alanda ya da hücre aralığında belirtilen bir öğeyi arar ve öğenin belirtilen aralıktaki göreli konumunu döndürür. Örneğin, 100, 200, 300 değerlerini içeren A1:A3 aralığında KAÇINCI ile 200 değerinin 2. sırada olduğu bulunur. Bu ne işe yarar demeyin! Bu tür fonksiyonlar “yardımcı” fonksiyon olarak çalışır ve istediğimiz parametrik kullanımı sağlar. 

www.excelci.com
Excel’de mükemmel olmak için.
Yüzlerce Video, Slayt ve Çalışma Dosyası, Kurumsal Excel Çözümleri, Sorularınız için Destek Hizmeti, Temel ve İleri düzeyde ayrıca Finans, İstatistik, Makro ve VBA konularında hazırlanmış detaylı uygulamalar.

Diğer Yazılar